.vc_custom_1586156828008{background-image: url(https://tatra-house.com/wp-content/uploads/2020/02/dom-z-bali.jpg?id=768) !important;background-position: center !important;background-repeat: no-repeat !important;background-size: cover !important;}.vc_custom_1586157391917{background-image: url(https://tatra-house.com/wp-content/uploads/2020/02/Tatra-32.jpg?id=771) !important;}.vc_custom_1586156955701{background-image: url(https://tatra-house.com/wp-content/uploads/2020/02/Tatra-18.jpg?id=769) !important;}.vc_custom_1586157006824{background-image: url(https://tatra-house.com/wp-content/uploads/2020/02/dom-z-bali-drzwi.jpg?id=774) !important;}
domik

Dom z bali

ETAPY PRODUKCJI

 

Dom z bali to nasz sztandarowy produkt.

Domy produkowane są z płazów drewnianych świerkowych o grubości lite: 60 mm, 70 mm, 95 mm, oraz klejone: 110 mm, 140 mm, 160 mm, 180 mm, 200 mm oraz 240 mm.

Płazy są strugane czterostronnie z fazami na krawędziach oraz frezowane na dwa własne piórowpusty co stanowi dodatkowe uszczelnienie na poziomym połączeniu płazów. Miejsca narożne ścian są zacinane na styl wieńcowy na tzw. zamek, z wystającymi węgłami na 15 cm poza obrys elewacji. Drewno użyte do produkcji domów, jest zakupione w Skandynawii. Jest to świerk o wilgotności 16%. Ściany zewnętrzne domów całorocznych posiadają dodatkowo od wewnątrz wiatroizolację folią paro przepuszczalną i są izolowane wełną mineralną gr. 15 cm. Następnie wykańczamy ściany od środka boazerią płazo-podobną gr. 18 mm lub płytami GK 12 mm + OSB 12 mm.

Wydział produkcji elementów drewnianych zajmuje się przygotowaniem elementów ścian z płazów. Dostarczona kantówka szwedzka w pierwszej kolejności jest przygotowywana do frezowania poprzez klejenie z długości na mikro-wczepy oraz z płaszczyzny warstwowo na prasach hydraulicznych wg. specyfikacji. Następnie kantówka trafia pod strugarkę czterostronną gdzie nadaje się jej kształt płaza na 2 pióro-wpusty. Tak przygotowany materiał przewożony jest pod maszynę, która wycina elementy ścian, belek stropowych i więźby dachowej ,wg. pliku dostarczonego od projektanta.

Po wycięciu elementy chowane (niewidoczne po zmontowaniu np. więźba itp.) są przewożone do impregnacji pod wannę, w której zostają zanurzone w środku impregnującym (przeciw grzybom oraz owadom). Na wydziale produkcji elementów drewnianych zostały także wyprodukowane, boazeria na obicie ścian wewnętrznych, podbitki dachowe, podłogi, legary, konstrukcje drewniane, łaty i kontrłaty, listwy wykończeniowe, szpalety, schody, listwy pod tragażowe, ćwierćwałki, kątowniki, listwy podrynnowe, koronki drewniane. Kantówka na podłogę oraz boazerię jest dodatkowo dosuszona w suszarni do 11% wilgotności.

Na wydziale stolarni zostaje produkowana stolarka do zamówionych domów. Stolarka zewnętrzna jest produkowana z klejonki sosnowej. Elementy kwater oraz futryn, są wyfrezowane na wymiary zgodne z zestawieniem stolarki okiennej i drzwiowej, w projekcie budowlanym, następnie elementy klei się na połączeniach czopowych, klejem stolarskimi ściska prasami do czasu wyschnięcia. Kolejnym etapem jest pomalowanie stolarki lakierami wodnymi do drewna. Po wyschnięciu lakieru do okien, montuje się szyby zespolone 4/18/4 z ramką wypełnione argonem. Kolejnym etapem produkcji okien jest montaż okuć obwiedniowych otwieralno-uchylnych, zawiasów oraz montaż uszczelek i klamek. Gotowa stolarka jest zabezpieczona przed zakurzeniem i zniszczeniem poprzez owinięcie folią. Następnie stolarkę układa się na magazynie i tam czeka na dzień wysyłki. Firma Tatra-House produkuje także drzwi wewnętrzne wykonywane z kantówki świerkowej litej obklejanej obłogą.

 

PRZYGOTUJ SIĘ NA BUDOWĘ!

1. Załadunek materiałów wg. specyfikacji wysyłkowej na samochód ciężarowy który przetransportuje elementy domu na plac budowy.

2. Przetransportowanie oraz rozładunek materiałów na placu budowy.

3. Paczki z elementami są ściągane z naczepy samochodu ciężarowego za pomocą wózka widłowego. Następnie układane na placu budowy wokół fundamentu w odpowiedniej kolejności tak aby ułatwić montaż oraz zabezpieczenie składowanych materiałów przed zamoknięciem.

4. Segregacja pierwszych elementów, założenie izolacji poziomej pod pierwszy bal, układanie pierwszych elementów ścian, mocowanie pierwszych płazów do płyty fundamentowej, za pomocą kątowników metalowych i kotw do betonu oraz wkrętów do drewna. Każdy płaz posiada po dwa pióro wpusty, co zapobiega powstawaniu szpar pomiędzy poszczególnymi elementami ściany.

5. Następnym etapem jest montaż stropu drewnianego nad parterem, zamontowanie podciągu oraz belek stropowych, układanie kolejnych elementów ścianki kolankowej na poddaszu oraz założenie prętów do skręcania domu na rogach budynku. Pręty są zamontowane w celu dokręcenia płazów w późniejszym okresie użytkowania domu ,gdyż dom drewniany pracuje i płazy „siadają”.

6. Rozpoczęcie montażu więźby dachowej, przykręcanie krokwi. Zamontowanie płazów ścian szczytowych.

7. Przybijanie na krokwiach zadaszenia podbitki drewnianej, foliowanie połaci dachowych membraną wysoko paro-przepuszczalną.

8. Montaż łat dachowych na całej połaci oraz desek szczytowych tzw. koronek oraz desek okapowych tzw. pasów podrynnowych jako wykończenie dachu wkoło. Następnie przygotowanie do pokrycia dachowego poprzez montaż obróbek blacharskich podrynnowych, koryt i obróbka komina.

9. Montaż sufitu na belkach stropowych, montaż folii paro-przepuszczalnej w środku budynku po obrysie ścian zewnętrznych budynku, następnie rozpoczyna się montaż konstrukcji szkieletowej pod izolację ścian zewnętrznych wełną mineralną gr. 15 cm. Po wykonaniu instalacji elektrycznej, wod-kan i zamontowaniu wełny mineralnej oraz folii na koniec ściany wykańcza się boazerią drewnianą gr. 18 mm poziomo lub płytami OSB + regips.

10.Montaż stolarki okiennej i drzwiowej wraz z opaskami i szpaletami.

11.Montaż legarów podłogowych, izolacja podłóg wełną mineralną 10 cm oraz montaż podłóg świerkowych gr. 28 mm.

12.Montaż pokrycia dachowego (blachodachówka), oraz rynien dachowych.

13.Montaż ścianek działowych poddasza z legarów, izoalcja wełną mineralną i wykończenie ścianek boazerią lub płytami OSB + regips.

14.Montaż drzwi wewnętrznych.

15.Montaż listw wykończeniowych.

16.Odbiór końcowy.